skip to content

Spite podľa feng šuej: Jednoduché pravidlá pre dokonalý odpočinok

Spálňa sa podľa feng šuej súčasne s vchodom a kuchyňou považuje za najdôležitejšiu v byte. Trávime v nej skoro tretinu života. Je to miesto, kde sa po celom dni môže telo zregenerovať a načerpať novú silu. Zároveň však významne ovplyvňuje vzťah partnerov z fyzickej, ale aj psychickej stránky. Odborníčka na feng šuej Marta Látalová radí, aby ste spálňu umiestnili do najpokojnejšej časti v byte, kde je menej svetla. Tak si zabezpečíte, aby ste si v nej kvalitne oddýchli. Majte na pamäti, že dvere do spálne nesmú byť oproti vchodovým dverám, keďže nimi vstupuje do bytu energia. Tá by cez chodbu prúdila rovno do spálne a len sotva by ste našli spánok a vo vašom vzťahu zavládla harmónia. Pozor si však dávajte aj na iné dôležité skutočnosti.

„Spálňa má byť vyhradená výlučne partnerom. Do tohto priestoru by nemali zasahovať deti ani iní členovia rodiny. Je to miesto odpočinku, romantiky a intimity vo dvojici,“ vysvetľuje M. Látalová. Miestnosť určená najmä na odpočinok takisto zrkadlí, aký vzťah máme sami k sebe. „Každá miestnosť má mať svoj jasný charakter, svoju jednoznačnú funkciu. Ak je spálňa skladiskom alebo pracovňou, nepriaznivo to ovplyvní dlhodobý partnerský vzťah. Preto odstráňte zo spálne všetko, čo nesúvisí s odpočinkom alebo s romantikou. Ak ich nemáte kam dať, aspoň ich zavrite do skrine. Všetko, čo je okolo nás, nás ovplyvňuje aj na podvedomej úrovni. Aká to bude romantika, keď máte v spálni sušiak na bielizeň a žehliacu dosku alebo ekonomickú literatúru, či pracovňu? Ako sa vyspíte, keď podvedome budete riešiť, že nemáte vyžehlené alebo nie je dokončené účtovníctvo,“ pýta sa inžinierka M. Látalová.

Ľahnite si

Ako zistíte, že je vo vašej spálni všetko v poriadku? „Odporúčam ľahnúť si do postele a poobzerať sa okolo seba. Skúste vnímať, ako na vás pôsobí celá miestnosť, ako sa v nej cítite. Pozrite sa, čo všetko v nej máte a aký dojem to vo vás vyvoláva,“ radí M. Látalová. Odporúča, aby ste si všimli, či na vás smeruje niektorý roh, ležíte v prievane, alebo vás niečo tlačí. „Je celá spálňa zaprataná tak, že sa ani vzduch nepohne? A čo osvetlenie, obrazy, drobnosti? Prúdenie a charakter energie čchi v byte ovplyvňuje okrem rozmiestnenia miestností aj jeho zariadenie. To nesmie blokovať voľné prúdenie čchi, ale aj naopak, nemalo by ju ani príliš zrýchľovať a ani poškodzovať iným spôsobom. Ak je čchi v spálni poškodené, významne ovplyvňuje harmóniu vo vzťahu, ale aj zdravotný stav a duševnú pohodu oboch partnerov,“ varuje odborníčka.

Zrkadlá môžu byť

Odstránili ste zo spálne zrkadlo, lebo feng šuej ho vraj zakazuje? Možno ste sa unáhlili. „Zrkadlá v spálni tradičné feng šuej nikdy neriešilo. Rovnako ani spoločný matrac a paplón pre dvoch. Myslím, že táto povera vznikla v rámci hnutia new age v Amerike. Zrkadlá ani spoločná prikrývka nemajú vplyv na partnerský život,“ ubezpečuje odborníčka na feng šuej. Nepríjemné pocity zo zrkadla sú podľa nej záležitosť psychiky a mohlo by teda ovplyvniť skôr zdravie ako vzťahy. „Zrkadlo nie je nebezpečné, hoci nie je najlepšie, aby ste sa v ňom pri ležaní v posteli videli. Staré čínske príslovie hovorí, že keď sa posteľ na zrkadlo díva, na zdravie mnoho chorôb číha. Väčšina bytov nemá šatník, oblečenie je v spálni, preto je praktické mať tam aj zrkadlo. Ideálne je, ak je na vnútornej strane dverí skrine. Ak je na vonkajšej strane, môžete ho na noc zakrývať niečím nepriehľadným,“ Marta Látalová.

Žiadne šípky

Aby vám to vo vzťahu fungovalo, musíte mať správne umiestnenú posteľ, ale aj farby a materiály dávajú priestoru impulz a ten pôsobí na podvedomie človeka. Skontrolujte najskôr obliečky. „Najlepšie sú prírodné vlákna, teda bavlna, plátno alebo hodváb. Vyberajte si látky, ktoré sú jemné a mäkké na dotyk. Ak sa rozhodnete pre baldachýn, vhodné sú ľahké a splývavé látky v pastelových tónoch,“ radí odborníčka. Nemali by ste zabudnúť ani na dostatočne veľkú posteľ a nad ňou minimálne stoosemdesiat centimetrov priestoru. „Inak sa budete cítiť stiesnene ako v bunkri. Vzory a farby voľte radšej menej výrazné, žiadne trojuholníky, šípky a špičky, počas spánku by ste boli nepokojní,“ varuje pred nepokojným spánkom.

Ostali ste sami?

Keď sa ocitnete v spálni sami, pretože partner navždy odišiel, nemusíte hneď všetko vyhodiť. „Predmety, ktoré dlhšie používame, určite nesú našu energiu. Ak máme dobré spomienky, netreba sa všetkého zbavovať. Dôležité je to neprehnať a neurobiť si doma mauzóleum alebo skladisko starých vecí,“ radí odborníčka. Myslite na to, že vždy ide život ďalej a treba urobiť priestor novým zážitkom, veciam, partnerovi… aj v spálni. „Všetko podlieha ustavičnej zmene, nič nie je statické. To, čo sa stane statickým, sa skončí.“ Preto, aby ste neupadli do stereotypu, ešte dnes prevlečte aspoň posteľné obliečky.

Kam s posteľou?

  • Posteľ nesmie byť medzi dverami a oknom. Vzniká tu zrýchlenie toku čchi, čo nepriaznivo vplýva na vaše biopole. Akoby ste spali v skutočnom prievane.
  • Za hlavou postele nesmie byť okno, lebo pri spánku nemáte „krytý chrbát“. Narušíte si životnú rovnováhu a môžete sa dopracovať až k neuróze. Za hlavou potrebujete plnú stenu, aby ste sa cítili bezpečie.
  • Nespite pod strešným oknom. Problematické je aj umiestnenie postele pod šikmým stropom podkrovia. Ten „stláča“ čchi a tá zase „tlačí“ na biopole človeka pri spánku
  • Rovnako pôsobia aj trámy nad posteľou alebo poličky a skrinky. Podľa toho, na ktorú časť tela smeruje tento „tlak“, tam sa časom môžu objaviť zdravotné problémy. Trámy treba zakryť dreveným stropom, sadrokartónom alebo aspoň látkou a vytvoriť tak rovný strop.
  • Neumiestňujte posteľ hlavou do rohu miestnosti, vytvoríte tak nestabilitu v prúdení energií a aj v podvedomí.
  • Nespite ani nohami priamo do dverí, aj v našej kultúre je to poloha nebožtíka. Čchi vstupujúca do miestnosti „vrazí“ rovno do nôh a spôsobí poruchy spánku. Ak nemôžete posunúť posteľ, dajte medzi ňu a dvere paraván alebo skrinku, ktorá bude o štyridsať centimetrov vyššia než posteľ.

Ani rýchlo, ani pomaly

Feng šuej značí v zjednodušenom zmysle vietor a vodu. „Predstavte si vietor. Stále vanie. Ak je vánok jemný, je to príjemné, ale ak je silný, všetko rozfúka a rozmetá. Keď je bezvetrie, vzduch stojí, ani to nie je príjemné. Voda má, naopak, schopnosť kumulovať a zhromažďovať okolo seba energiu. Touto energiou je čchi, ktoré je prítomné všade vo svete a je vo všetkom živom,“ vysvetľuje M. Látalová. Základná myšlienka feng šuej je, že „vietor rozháňa čchi a voda čchi sústreďuje, preto zastavte vietor a zhromaždite čchi“.

článok nájdete v časopise Zdravie 2/2015 alebo tu